Co je masáž a jaké má účinky na naše tělo

Masáž je druh terapie, díky které lze dosáhnout zmírnění bolesti, léčení zranění, uvolnění napětí a stresu. Každá kultura preferuje určitou formu masáže. U nás nejznámější klasickou (švédskou) masáž popsal kolem roku 1830 Pehr Henrik Ling, švédský pedagog a spisovatel, známý především jako propagátor zdravotního tělocviku.

S masáží se můžeme setkat už v nejstarších zapsaných lékařských textech ze starověkého Egypta, datovaných přibližně 2700 let př.n.l., ve kterých je popsáno mnoho metod zdravotních masáží, jež se používají dodnes.

Terapie masáží je pro člověka zcela instinktivní. Mnohdy si takovou úlevu od bolesti poskytneme automaticky sami, když si tlakem prohněteme ztuhlé svaly, uvolníme napětí, zlepšíme prokrvení a pocítíme úlevu.


Masáž dokáže efektivně uvolnit a regenerovat svaly, napomáhá ke zlepšení činnosti kloubů, prokrvuje a regeneruje pokožku, ulevuje od bolesti a únavy. Masáž také uklidňuje a přináší celkové uvolnění.

Oblíbená klasika - klasická masáž

Klasická (ˇšvédská) masáž dokáže efektivně uvolnit a regenerovat svalstvo, napomáhá ke zlepšení činnosti svalů a kloubů, ulevuje od bolesti a únavy svalstva po tělesné námaze. Masáž uklidňuje a působí příznivě nejen na tělesný ale také na psychický stav člověka. Provádí se buď částečná masáž např. zad, šíje, hrudníku, horních nebo dolních končetin nebo celotělová. Používají se při ní masážní oleje, které zvláčňují pokožku. Nemasírovaná část těla je vždy zakrytá oděvem nebo ručníkem. Podle intenzity hmatů se dělí na sportovní a relaxační.

Sportovní masáž je klasická masáž, při níž se používají hlubší a intenzivnější hmaty. Podporuje návrat odkysličené krve zpět k srdci, protahuje pojivové tkáně, zvyšuje metabolismus ve svalech a odtok odpadních látek včetně laktátu. Tím zkracuje čas potřebný k regeneraci.

Relaxační masáž je vhodná pro ty, kdo trpí stresem, vyčerpáním, únavou, mají hlavu plnou starostí, potřebují si odpočinout
a nabrat síly. Je to klasická masáž prováděná jemnějšími a pomalejšími hmaty. Přináší celkovou úlevu pro tělo i pro mysl.

Na přání využívám k předehřátí svalů na úvod masáže lávové kameny. Tyto kameny jsou obvykle vyrobeny z bazaltu, což je hornina vulkanického původu s vysokým obsahem železa a hořčíku. Před masáží jsou zahřáty na příjemnou teplotu a pokládány na tělo nebo je s nimi prováděna jemná prohřívací masáž. Teplo z lávových kamenů proniká až 4 cm hluboko do svalů a účinně je prokrvuje.

Reflexní masáž plosek noh

Jde tisíce let starou proceduru, při níž se stlačují body na chodidle. Podstatou reflexní masáže je skutečnost, že se v okrajových částech těla nacházejí zakončení nervů, které procházejí celým tělem. Stimulací těchto nervových zakončení lze velmi účinně působit i na vzdálená místa v těle včetně vnitřních orgánů. Možné je tedy zmírnit jejich bolesti, či zcela obnovit jejich správnou funkci.

Protimigrénová masáž hlavy

Při této masáži se stimulují body v oblasti hlavy a šíje a provádí se protahovací cviky. Ztuhlá místa ve svalech, tzv. spoušťové body, se tlakem uvolní a tím dochází k lepšímu proudění krve do hlavy a odstranění příčin bolestí. Krátkodobé působení tlaku na spoušťové body může být chvíli nepříjemné, ale za to přináší velkou úlevu. Masáž se provádí v sedě a bez oleje.


Relaxační masáž hlavy a šíje

Jde o velmi příjemnou uvolňující proceduru. Masáž se provádí v leže. Nejprve se přes oblečení jemně promasíruje celé tělo včetně plosek noh. Poté se masíruje šíje, dekolt, vlasová část hlavy i obličej pomocí hmatů a lávových kamenů. Používá se olejíček a to i na vlasovou část hlavy. Po masáži se cítíte jako znovuzrození.

Trigger points masáž

Tato účinná masáž se zaměřuje na hluboké uvolnění ztuhlých míst ve svalech (trigger poins, česky spoušťových bodů), které způsobují zkrácení svalu. Můžeme si je představit jako svalové uzlíky, které brání přirozenému natažení svalu. Silnější tlak na tato místa a případnou bolest vystřídá zmírnění napětí a trvalé uvolnění. Odstraňuje chronickou bolest svalů, úponů a následně i kloubů. Přesně cílenými hmaty dosáhneme znovuobnovení výživy a prokrvení svalů, tak potřebných pro správné držení těla a výkon bezbolestného pohybu. Masáž probíhá v leže a zaměřuje se na oblast těla, která je nejvíce akutní.

Myofasciální masáž

Myofasciální masáž je zaměřená na ošetření svalů a fascií. Fascie je vazivová tkáň, která tvoří obal svalů, kostí, kloubů, ale i vnitřních orgánů, nervů, cév, lymfatických cév atd. Vytváří v těle souvislou trojrozměrnou síť, která propojuje všechny jeho části. Proto nerovnováha fascií v jedné části těla může ovlivnit funkci i vzdálených oblastí těla.

Při masáži se využívají pomalé a hluboké tahy pro důkladné uvolnění svalů a fascií. Postupuje se od plošných tahů k hlubším a intenzivnějším tahům. Po protažení a zahřátí fascií se cíleně uvolňují také trigger pointy (spoušťové body, zatuhlá místa ve svalech), které jsou často příčinou bolestí.

Myofasciální masáž je velmi intenzivní a přináší mnoho pozitivních účinků. Navozuje pocit úlevy a uvolnění, zvyšuje celkovou pružnost a pohyblivost těla, odstraňuje chronické bolesti, upravuje držení těla, podporuje látkovou výměnu a prokrvení, zvyšuje naši energii a zlepšuje náladu.

Fascie jsou důležitou a dlouho opomíjenou součástí našeho těla. Prospívá jim pravidelný pohyb a protahovaní.
Myofasciální masáž Vám pomůže dostat Vaše tělo do pohody.

Masáž 60 min

Masáž v délce 60 min sestavená z předchozích druhů masáží. Zde jsou některé příklady:
Masáž zad a šíje, kterou uvozuje masáž plosek noh zaměřená na pohybový aparát.
Masáž zad, hlavy a šíje.
Masáž zad v délce 60 min.
Masáž plosek noh v délce 60 min
Protimigrénová masáž hlavy s následnou masáží šíje.